Nyheter

Hjälp Kulturföreningen Uddevallakassetten

Hjälp Kulturföreningen Uddevallakassetten (Svensk version / English version)

Den 26 januari kl 14.00 försvann vår föreningslokal och scen Kontoret i lågorna. I elden och släckningsarbetet försvann även alla våra inventarier så som PA-anläggning, förstärkare, mixerbord, dator, mikrofoner, kablar osv. Ni är många som har frågat hur man kan hjälpa vår förening. Vi behövde landa efter chocken innan vi bad om hjälp, men vi behöver er och vår styrelse ber nu ödmjukt om all hjälp vi kan få för att resa oss och återigen kunna arrangera konserter.

Du kan stötta Kulturföreningen Uddevallakassetten på olika vis.

1. Bli medlem för 2022, ordinarie pris 100:- per år Du kan swisha medlemsavgiften till Swish: 123 612 68 82 (Kulturföreningen Uddevallakassetten) Eller betala till: bankgiro: 491-7589

2. Bli STÖD-medlem för 2022 pris 200:- Du kan swisha medlemsavgiften till Swish: 123 612 68 82 (Kulturföreningen Uddevallakassetten) Eller betala till: bankgiro: 491-7589 3.

3. Vi har en behovslista som du kan vara en del i att uppfylla på olika sätt. Sånganläggning. Mikrofoner, XLR och Tele-kablar, Gitarrstärkare topp + låda. Basstärkare topp + låda. Gitarrstärkare (Kombo), Basstärkare (Kombo). Multikabel. Trumset. Scen-ljus, Dator, Projektor, Laptop.
A.  Du kan exempelvis besöka Janssons Musik i Uddevalla och köpa allt från plektrum till en telekabel, stämapparat, stärkare osv som sedan via Janssons Musik överlämnas till föreningen.
B. Du kan skänka eller sälja till ”kompispris” något av det vi behöver.

4. Är du artist kan du erbjuda konsert till föreningen som stöd eller till ”kompispris”.

5. Ekonomiskt valfritt stöd Du kan swisha till Swish: 123 612 68 82 (Kulturföreningen Uddevallakassetten) Eller använda: bankgiro: 491-7589

6. Publik, där är du vårt viktigaste och allra mest uppskattade stöd

English
In the afternoon  january the 26th our home for the association Kulturforeningen Uddevallakassetten and venue Kontoret burnt down to the ground. We lost everything including PA-system, backline etc. If you would like to help us to rise from the ashes you can support us in different ways. If you are based overseas and want to send a donation: KULTURFÖRENINGEN UDDEVALLAKASETTEN 802450-0632 IBAN SE09 8000 0836 8391 4653 3394 BIC/SWIFT SWEDSESS. If you are an international artist on tour in Sweden you can offer us a free gig or to a ”friendley” price.


About uddevallakassetten

Uddevallakassetten kultur & livemusik i Uddevalla

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Archives

%d bloggers like this: